Ułatwienia w dostępie
16 grudnia odwiedziła naszych Mieszkańców reprezentacja dzieci z klasy II SP nr 13 w Częstochowie. Spotkanie odbyło się w obecności Pani Dyrektor, która złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Dzieci obdarowały Panów ręcznie wykonanymi kartkami Bożonarodzeniowymi.
W tym dniu mieliśmy także zaszczyt gościć Brata Generalnego Zgromadzenia Braci Albertynów oraz zaproszonych gości z Francji. Z tej okazji grupa teatralna „Minutka” wystawiła przedstawienie kukiełkowe pt. „Królewna Śnieżka” oraz zaprezentowali utwór z „Piosenki podwórkowej” zespołu Lady Pank pt. „Kryzysowa narzeczona”.
12 grudnia 2024 Aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” wyjechali do Katowic na przegląd Amatorskiej Sztuki Osób z Niepełnosprawnościami P.A,Sz.O.zN. zorganizowany w Miejskim Domu Kultury KOSZUTKA. Nasi Artyści zaprezentowali swoje umiejętności w humorystycznym przedstawieniu pt. „Randka z dobrą sławą”. Występ był bardzo dobrze odebrany przez publiczność i
jury, które przyznało naszym Aktorom I MIEJSCE. Dziękujemy i gratulujemy!
08 grudnia odbyła się pielgrzymka Braci Albertynów na Jasną Górę. W Uroczystościach Niepokalanego Poczęcia brali udział także nasi Mieszkańcy wraz opiekunami.
6 grudnia Mieszkańcy wraz z personelem zebrali się w świetlicy naszego Domu, aby wspólnie świętować Mikołajki. Z tej okazji jak zwykle Grupa Teatralna „Minutka” przygotowała przedstawienie kukiełkowe pt. „Królewna Śnieżka”, po którym nasi Mieszkańcy zaprosili Świętego Mikołaja. Dziadek Mróz wraz z pomocnikami spełnił prezentowe marzenia naszych Panów. Radości i wdzięczności było co niemiara.
26 listopada odbyła się w naszym Domu Zabawa Andrzejkowa. W tym dniu odwiedzili nas goście z zaprzyjaźnionych DPS w Częstochowie: z ul. Wesołej i Wieluńskiej oraz z Poraja. Wspólnie bawiliśmy się w prawdziwie Andrzejkowej atmosferze przy ulubionej muzyce w wykonaniu zespołu „Ygrek”. Mieszkańcy tańczyli, uczestniczyli w zorganizowanych przez organizatorów zabawach i konkurencjach, podczas których wyłoniliśmy zdobywców korony : Króla i Królową Balu. Każdy uczestnik zabawy mógł skorzystać z tradycyjnych wróżb Andrzejkowych z kart i wosku.
To było bardzo udane spotkanie, na ponowne zapraszamy naszych Przyjaciół za rok.
22 listopada Mieszkańcy wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej pt. „Papierowy świat”. W ramach zajęć terapeutycznych Panowie wykonali prace z papieru w technice 3 d . Musimy dodać, że nasz Mieszkaniec, który wykonał „Kontrabas” zdobył I MIEJSCE.
GRATULUJEMY !!!
19 listopada 2024 odbyły się wybory do Samorządu Mieszkańców naszego DPS.
Wszyscy Mieszkańcy potraktowali temat bardzo poważnie. Pierwszym krokiem było spotkanie Mieszkańców z Panią Dyrektor i przedstawienie przez kandydatów swoich haseł i programów wyborczych oraz plakaty wyborcze rozwieszone na korytarzach Domu. Dla podkreślenia profesjonalizmu i powagi tego wydarzenia zadbano, również o kilkudniową ciszę wyborczą. Do samego końca kandydatom towarzyszyła ciekawość kto wygra. Pozostali Mieszkańcy pod okiem komisji oddawali głosy na swoich faworytów, by spośród ośmiu kandydatów wybrać przewodniczącego , zastępcę oraz członków Samorządu Mieszkańców.
14 listopada nasi Mieszkańcy z wielką przyjemnością skorzystali z zaproszenia na zabawę Andrzejkową organizowaną przez koleżanki i sympatie z DPS z ulicy Wesołej. Panowie doskonale bawili się przez kilka godzin, tańczyli i brali udział w licznych konkurencjach , za które otrzymali upominki. Dziękujemy za zaproszenie i zapraszamy 26 listopada na zabawę Andrzejkową do naszego Domu.
08.11. 2024 Dyrekcja, Mieszkańcy oraz Pracownicy spotkali się w świetlicy naszego Domu na Akademii przygotowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, aby wspólnie z aktorami, z grupy teatralnej „Minutka” odśpiewać pieśni patriotyczne i wysłuchać recytowanych przez nich wierszy.
PAMIĘTAMY I ODDAJEMY HOŁD WSZYSTKIM POLAKOM WALCZĄCYM ZA NASZĄ WOLNOŚĆ!
24 października Aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” po raz kolejny zaprezentowali swoje umiejętności na przeglądzie teatralnym „GAUDIUM” w Krakowie. Tym razem było to humorystyczne przedstawienie nawiązujące do telewizyjnego programu „ Randki w ciemno”. Nasza „ Randka z dobrą sławą” to całkiem inne spojrzenie na relacje damsko – męskie, wzbogacone o gości specjalnych i muzyczne wstawki znanych utworów muzycznych dopasowanych do sytuacji. Aktorzy jak zwykle stanęła na wysokości zadania i rozśmieszyli publiczność, za co jury doceniło ich ciężką pracę przyznając im wyróżnienie. Z dumą gratulujemy naszym Artystom i życzymy im niekończących się sukcesów.
16. 09. 2024 w Częstochowie odbył się Festiwal Piosenki Rockowej. Nasza grupa muzyczna zadebiutowała jako zespół LADY PANK w piosence pt. „Kryzysowa narzeczona”. Wykonawcom gratulujemy wspaniałego występu , a organizatorom dziękujemy za dobrą zabawę.
Nasi Mieszkańcy bardzo chętnie uczestniczą w warsztatach terapii zajęciowej.
W zależności od upodobań i predyspozycji twórczych biorą udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, stolarskich, plastycznych, kulinarnych, przyrodniczych oraz sportowych. Zajęcia prowadzone są pod okiem opiekunów , którzy dbają o ich bezpieczeństwo i możliwości nabycia nowych umiejętności.
W sezonie wakacyjnym często organizujemy dla naszych Mieszkańców grilla.
08 października w ramach tak zwanego zamknięcia sezonu letniego spotkaliśmy się z Mieszkańcami w ogrodzie naszego Domu na wspólnym grillowaniu.
02. 10. 2024 Mieszkańcy w licznej 24 osobowej grupie zwiedzili Sokole Ranczo mieszczące się tuż u podnóża Sokolich Gór. Pomimo deszczowej aury Panowie tego dnia cieszyli się możliwością obcowania z przyrodą , bliskością zwierząt : koni, owiec, kóz i ptactwa zagrodowego. Ponadto chętnie korzystali z innych form rozrywki, jak tenis stołowy, tańce i biesiadowanie przy dźwiękach akordeonisty oraz spacer nordic walking.
26 września na ulicy Wesołej odbyła się zabawa taneczna. W doskonałych humorach 15 Mieszkańców naszego Domu wyruszyło na spotkanie z koleżankami i kolegami z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej. Panowie przez kilka godzin wspaniale bawili się przy ulubionej muzyce, zacieśniali istniejące znajomości i nawiązywali nowe. Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń wrócili do Domu. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Park Korzonek to wspaniałe leśne miejsce idealne na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu natury, gdzie zabawa łączy się z nauką. Tutaj każdy z Panów mógł znaleźć coś interesującego dla siebie od zwiedzenia mini zoo , gdzie można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku poprzez interaktywne atrakcje i gry.
18.09.2024 w DPS w Poraju uczestniczyliśmy w imprezie integracyjnej pt.: „Z miłości do literatury i sztuki”.
Aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe pt.: „Królowa Śniegu”. Podczas spotkania nasi Mieszkańcy brali udział w konkurencjach sportowych i warsztatach plastycznych proponowanych przez gospodarzy. A na koniec imprezy otrzymali pamiątkową statuetkę. Dziękujemy za mile spędzony czas.
Wrzesień nasi Mieszkańcy spędzili na turnusach rehabilitacyjnych w Mielnie, podzieleni na dwie grupy od 01. 09. - 14. 09. i od 14 .09. - 26. 09. 2024. Nadmorskie powietrze, spacery brzegiem morza, zabiegi rehabilitacyjne, aktywnie zorganizowany wolny czas sprawiły, że Panowie do Domu wrócili wypoczęci i szczęśliwi. Natomiast z nami chętnie dzielili się wakacyjnymi opowieściami.
Kraków uważany za jedno z najpiękniejszych miast Europy , często nazywany „ magiczną perłą Polski” ,to właśnie tu 27 sierpnia zaplanowaliśmy kolejną naszą wycieczkę . Przygodę z tym magicznym miejscem Mieszkańcy rozpoczęli od spaceru po Rynku Głównym ,urzekające kamienice, kawiarnie , Ratusz , Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, odwiedzenie Bazyliki Mariackiej ,w której Mieszkańcy mogli podziwiać ołtarz Zaśnięcia Marii Panny autorstwa Wita Stwosza ,jedno z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Rynku Podziemnego , ta fantastyczna ekspozycja zlokalizowana jest dosłownie pod Sukiennicami i Rynkiem Głównym. Muzeum to efekt pięcioletnich wykopalisk archeologicznych prowadzonych pod płytą Rynku Głównego. Archeolodzy znaleźli między innymi świetnie zachowane fragmenty XIV-wiecznych brukowanych dróg, relikty budowli (domów, warsztatów, kramów), pozostałości średniowiecznego systemu wodociągów, przedmioty codziennego użytku oraz ponad 200 XI-wiecznych pochówków. Dzięki tym niezwykłym odkryciom możliwe było stworzenie wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Interaktywne mapy, ekrany dotykowe, hologramy, projekcje multimedialne.
Po przerwie obiadowej , pięknymi uliczkami Mieszkańcy przejechali Melexem pod mury Zamku Królewskiego na Wawelu. Spacer po tym wyjątkowym miejscu wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Na koniec przygody z Krakowem Mieszkańcy odwiedzili główny symbol Krakowa – Smoka Wawelskiego. Pomnik wyróżnia się swoim imponującym wyglądem dlatego pamiątkowe zdjęcie obok tego legendarnego stworzenia to sama przyjemność. Na tym zakończyła się przygoda z tym niesamowitym miastem. Obiecujemy , że jeszcze tu wrócimy.
21 sierpnia nasi Mieszkańcy odwiedzili Gliwice , nowe miejsce na mapie naszych wycieczek . Najpierw wizyta w Funzeum ,to podróż do kolorowej, bajkowej rzeczywistości, której źródłem są nowoczesne technologie oraz gra świateł i kolorów. Ponad kilkadziesiąt multimedialnych instalacji tematycznych, zaprojektowanych w oparciu o kolory i różne źródła światła. Dzięki interaktywnym elementom wystawy, zwiedzanie Funzeum było niezwykłą przygodą, pozwalającą uwolnić wyobraźnię i kreatywność, dobrze się przy tym bawiąc. Kolejne miejsce na naszej mapie to największa w Europie wystawa budowli z klocków LEGO, ponad 1000 makiet, imponujące rozmachem i skalą, największe i najbardziej znane budowle świata, niezliczona ilość modeli inspirowanych najpopularniejszymi bohaterami bajek. Po krótkim odpoczynku i spożyciu pysznego obiadu ostatni dziś punkt naszej wycieczki Kolejkowo.
To ogromne, tętniące życiem miejsce, które skupia 15 makiet. Przedstawiają wspaniały Śląsk i jego mieszkańców – łącznie ponad 3500 figurek ludzi i zwierząt. „Poruszają się” blisko 200 samochodami oraz 12 pociągami z 58 wagonami. To przede wszystkim autentyczne śląskie budowle – gliwicki dworzec kolejowy, ratusz czy charakterystyczne kamienice ze wszystkimi detalami, ale nie tylko. Kolejkowo to także miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”. Tutaj każdy może się poczuć, jak mieszkaniec miniaturowego świata. Zmęczeni ale pełni wrażeń opuszczamy Gliwice.
Blachownia to gratka nie tylko dla amatorów plażowania i kąpieli, ale także dla miłośników przyrody. Tutejsze lasy i podmokłe tereny są ostoją dla ptactwa, zwierząt i roślin rzadkich gatunków, chronionych w naszym kraju. Obszary otaczające zalew w Blachowni obejmuje swoim zasięgiem Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą”.
Blachownia zaprasza nad oczyszczony zbiornik z piękną piaszczystą plażą, ścieżką pieszo-rowerową wokół zbiornika i wieżą widokową. To właśnie to miejsce wybraliśmy 13 sierpnia na wycieczkę . Mieszkańcy korzystając z pięknej pogody i uroków otaczającej przyrody mogli odpocząć na plaży. Na koniec wycieczki Mieszkańcy zjedli pyszny posiłek w pobliskiej restauracji. Wszyscy dobrze spędzili ten dzień. Na pewno jeszcze tu wrócimy.
Miesiąc sierpień obfitował w wyjścia naszych Mieszkańców do ulubionej Restauracji La Playa usytuowanej w Parku Lisiniec. Pyszna pizza , lody , woda, plaża i dużo zieleni, to bardzo przyjemnie spędzony czas.
Nasi Mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny w Parku Wodnym . Jacuzzi , zjeżdżalnie to aktywnie i mile spędzony czas.
06. 08 .2024 siedmiu Mieszkańców wyjechało na wycieczkę krajoznawczą do Poraja. Zwiedzili ośrodek wypoczynkowy Jurajska Przystań mieszczący się tuż nad Zalewem Porajskim. Czyste powietrze, malownicze plenery Jury Krakowsko- Częstochowskiej w otoczeniu lasów stanowiły doskonałą formę wypoczynku dla naszych Panów.
05 sierpnia aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” i sportowcy biorący udział w zawodach XVI Letniej Olimpiady Sportowej w dowód uznania udali się do restauracji La Playa na pizzę i kawę.
01 sierpnia odbyła się w naszym Domu XVI Letnia Olimpiada Sportowa pod hasłem: „Uwierz w Siebie”. Naszymi Gośćmi byli: Pan Ryszard Stefaniak - Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy, Pani Agnieszka Gabińska - Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Pani Małgorzata Mruszczyk – Dyrektor MOPS w Częstochowie, Pani Izabela Jaszcz – Kierownik Sekcji Usług Środowiskowych MOPS w Częstochowie, Brat Franciszek – przełożony Generalny Zgromadzenia Braci Albertynów oraz Brat Wit, Dyrektorzy, Opiekunowie oraz Mieszkańcy z DPS w Bulowicach, Ojcowie, Słowacji, Poraju, z Częstochowy , z ul. Kontkiewicza, Wieluńskiej i Wesołej.
Imprezę rozpoczęliśmy tradycyjnie występem grupy teatralnej „Minutka”, która jak zwykle zachwyciła widzów doskonała grą aktorską w humorystycznym przedstawieniu pt. „Randka z dobrą sławą”. Następnie Greczynka w asyście Maskotki Olimpijskiej „Serca” wprowadzili zawodników na widownię, aby uroczyście rozpocząć Ceremonię Otwarcia XVI Letniej Olimpiady Sportowej. W podniosłej atmosferze, przy dźwiękach hymnu Olimpijskiego wzniesiono na maszt flagę olimpijską, zapalono znicz olimpijski i wypuszczono gołębie, a zawodnicy złożyli przysięgę tak jak miało to miejsce w starożytnej Grecji. Sportowcy z ośmiu DPS wzięli udział w siedmiu konkurencjach: Rzut piłką do kosza, Slalom bieg z przeszkodami, Kręgle, Strzał piłką do bramki, Rzut piłką lekarską, Rzut dyskiem do celu, Bieg na dystans 60 m. Do rywalizacji zagrzewał zawodników żywiołowy doping kibiców. Po zakończeniu zawodów wszyscy Goście udali się na obiad i słodki poczęstunek, był to także czas dla sędziów na przygotowanie podziękowań i nagród dla sportowców. Ceremonia medalowa, również odbyła się w podniosłej atmosferze, przy muzyce zespołu Quuen „We Are the Champions”, nie zabrakło łez szczęścia. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, a poszczególne Domy puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. SERDECZNIE WSZYSTKIM GRATULUJEMY! Podczas imprezy nie zabrakło innych atrakcji tj.: wspólne grilowanie – obiad, wizyta alpak, malowanie twarzy, zabawa taneczna. To był bardzo udany dzień. Naszym Gościom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.
W dniach 24 lipca i 26 lipca odbyły się w ogrodzie naszego Domu warsztaty kulinarne. Pod opiekom pana kucharza Mieszkańcy robili koktajle o różnych smakach: bananowym, truskawkowym i ananasowym.
W kolejnym dniu celem kulinarnych poczynań była sałatka owocowa. Tutaj Panowie z bananów , ananasa, brzoskwiń , kiwi, pomarańczy i arbuza wspólnie z szefem kuchni stworzyli prawdziwe dzieło sztuki.
Bo jak mówi powiedzenie „je się oczami”.
26 czerwca dwudziestu czterech Mieszkańców wyjechało na wycieczkę do Zrębic, skąd karawaną przejechali do Złotego Potoku. Korzystając z pięknej pogody Panowie wspólnie z opiekunami wyruszyli na spacer nordic walking. Następnie wrócili karawaną do Zrębic gdzie zjedli pyszny obiad.
W piękny, słoneczny dzień 15 czerwca nasi Mieszkańcy spotkali się ze swoimi rodzinami i bliskimi. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w Kaplicy naszego Domu, po której wszyscy Goście, Mieszkańcy i Pracownicy przeszli do ogrodu, aby wspólnie obejrzeć występ grupy teatralnej „Minutka” w przedstawieniu pt. „Randka z dobrą sławą”.
Aktorzy jak zwykle zachwycili i rozbawili widownię swoją grą, która nagrodziła ich brawami, a Pani Dyrektor wręczyła im dyplom uznania.
Po części artystycznej wszyscy wspólnie zasiedli do obiadu. Dla uczestników imprezy przygotowane były, również inne atrakcje: wizyta dwóch wspaniałych alpak, zabawy sportowe, malowanie plakatu, kiermasz naszych prac oraz pufet i słodki poczęstunek , a wszystko to przy znanej i lubianej muzyce.
11 czerwca 2024 w Częstochowie odbyła się XV edycja akcji Polska Biega dla osób z niepełnosprawnością intelektualną , której organizatorami jest PSONI Częstochowa. Jak co roku nasi Mieszkańcy udowodnili ,że nie ma rzeczy niemożliwych. Brali udział w konkurencjach tj.; bieg wokół altany, marsz z kijami do nordic walking.
Po zawodach wszyscy uczestnicy wspólnie zjedli posiłek na świeżym powietrzu.
Jak co roku 06 czerwca nasi Sportowcy wzięli udział w olimpiadzie sportowej „Przełam Bariery z Liberty Częstochowa”, która odbyła się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie. Mieszkańcy uczestniczyli w szeregu konkurencji sportowych dostosowanych do możliwości osób z niepełnosprawnościami. Każdy z uczestników był wygranym. Wszyscy sportowcy otrzymali gratulacje, pamiątkowe statuetki, medale oraz słodkości.
25 maja nasi Mieszkańcy brali udział w plenerowej imprezie integracyjnej w DPS przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie. Główną atrakcją imprezy był występ piosenkarza Rafała Brzozowskiego oraz występy podopiecznych DPS. Nasz Dom reprezentował jeden z Mieszkańców TOMASZ, który wystąpił z własną interpretacją utworu Lady Pank pt. „Marchewkowe pole”. Publiczność jak zawsze nagrodziła go gromkimi brawami.
21 maja na Placu Biegańskiego odbyły się XXVI Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością intelektualną pod hasłem „ PSONI na straży praw zwierząt”. W trosce o tych , którzy na co dzień głosu nie mają zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt. Pod hasłem „Nie krzywdź – kochaj” wykonaliśmy plakat. W tej samej tematyce prezentowaliśmy nasze stoisko, na którym oferowaliśmy zajęcia warsztatowe: wykonywanie szarpaków dla psów oraz domków dla owadów, zdobienie kolorowym lukrem ciasteczek w formie zwierząt i malowanie farbami zwierzęcych masek. Naszym przedstawicielem była maskotka Koń Apollo.
08. 05. 2024 dwudziestu siedmiu Mieszkańców wspólnie z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Biskupic, którą rozpoczęli spacerem nordic walking 4 km Aleją Brzozową.
U podnóża Sokolich Gór na naszych Panów czekały nie lada atrakcje: folwark zwierząt , ognisko , gdzie uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski oraz wspólne śpiewy przy muzyce akordeonisty i tańce.
W trosce o poprawę kondycji i sprawność fizyczną nasi Mieszkańcy codziennie biorą udział w aktywnościach sportowych. W ciepłe i słoneczne dni Panowie w ogrodzie naszego Domu grają w piłkę, kręgle, biegają, korzystają z siłowni zewnętrznej . Chętnie wyjeżdżają na wycieczki i wychodzą na spacery nordic walking do pobliskiego Parku Lisiniec. Uczestniczą w gimnastyce ogólnousprawniającej , jeżdżą na rowerkach stacjonarnych oraz grają w tenisa stołowego z trenerem. Bo sport to zdrowie!
Wiosna, lato oraz jesień to pory roku ,kiedy w ogrodzie jest najwięcej pracy.
W trosce o nasz ogród by był zawsze piękny , zadbany i aby nasi Mieszkańcy mogli w nim spędzać mile czas w ramach zajęć terapeutycznych , powołaliśmy grupę gospodarczą. Panowie pod nadzorem terapeutów opiekują się roślinami i warzywami, a także dbają o czystość tego miejsca.
W naszym Domu każdy Mieszkaniec uroczyście obchodzi swoje urodziny. Wspólnie z kolegami i pracownikami świętuje przy torcie i symbolicznej lampce szampana bezalkoholowego.
03. 04. 2024 Mieszkańcy wraz z opiekunami brali udział w „ Senioraliach” organizowanych przez częstochowski magistrat, na których promowali ofertę naszego DPS.
Poranek 31 marca odświętnie ubrani Mieszkańcy rozpoczęli udziałem w Nabożeństwie Niedzielnym podczas , którego Kapelan pobłogosławił przygotowany przez Panów Koszyczek Wielkanocny.
Po mszy Mieszkańcy wraz z Księdzem i personelem udali się na świetlicę , gdzie przy wspólnym stole spożyli symboliczną Święconkę i uroczyste Śniadanie Wielkanocne.
29 marca Mieszkańcy i pracownicy uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej o charakterze adoracyjnym, podczas którego wspólnie z Kapelanem rozważaliśmy kolejne stacje drogi Jezusa na śmierć, aż do momentu złożenia Go do grobu.
27 marca odbyło się w naszym Domu „Misterium Męki Pańskiej” przygotowane przez aktorów z grupy teatralnej „Minutka”. Na spektakl zaprosiliśmy gości z MOPS w Częstochowie, Braci Albertynów, Księdza Kapelana Od Pallotynów, Mieszkańców wraz z opiekunami ,z zaprzyjaźnionych DPS, naszych Mieszkańców i pracowników. Wzruszające przedstawienie pozwoliło nam przeżyć ponownie historię męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, aż do momentu zmartwychwstania i wstąpienia do Królestwa Ojca. Ciężka praca naszych aktorów zdobyła uznanie publiczności, która nagrodziła ich brawami, a Pani Dyrektor wręczyła im dyplom z podziękowaniem za ich zaangażowanie i pasję oraz słodkie podarunki.
23 marca Mieszkańcy uczestniczyli w mszy świętej z okazji Niedzieli Palmowej, podczas której poświęcili symboliczne palemki wykonane wcześniej na warsztatach terapii zajęciowej.
Wielki Post to okres poprzedzający Święta Wielkanocne. 14 lutego w środę, w kaplicy naszego Domu odbyła się msza św. Popielcowa. Podczas liturgii Ksiądz posypał głowy Mieszkańców i pracowników popiołem na znak pokuty i nawrócenia.
W lutym i w marcu Mieszkańcy w kilkuosobowych grupach odwiedzali Pasiekę Nawłociową w Biskupicach. Spotkania z naturą miały charakter edukacyjno – warsztatowy. Panowie poznali podstawy pszczelarstwa. Tworzyli malarskie kompozycje z użyciem ziół, wykonywali świece z wosku pszczelego oraz zawieszki zapachowe. Na zakończenie spotkania przy herbacie i szarotce wysłuchali bajki autorstwa Pani prowadzącej.
07 Lutego odbyła się w naszym Domu zabawa karnawałowa w CYGAŃSKIM klimacie . Nasi Mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi z MOPS oraz Mieszkańcami i ich opiekunami ,z zaprzyjaźnionych DPS: z Wesołej, Kontkiewicza, Wieluńskiej oraz Poraja bawili się przy rytmach zespołu YGREK.
To był niezapomniany wieczór.
26.01.2024 to kolejny dzień , w którym grupa teatralna „Minutka” wystąpiła z „Jasełkami” przed gośćmi i innymi Mieszkańcami naszego Domu. Tym razem gościliśmy darczyńców z firmy TIM PRO, która przekazała na rzecz naszego Domu grant w wysokości 6000 złoty . Z tych pieniędzy został doposażony sprzęt nagłaśniający niezbędny dla naszej grupy teatralnej przy występach scenicznych. Jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy!
24.01.2024 grupa teatralna „Minutka” miała zaszczyt zaprezentować przedstawienie „Jasełka” przed Dyrekcją MOPS w Częstochowie, Panią Naczelnik z Urzędu Miasta, Księdzem Rektorem od Księży Pallotynów, telewizją Orion, opiekunami i Mieszkańcami z zaprzyjaźnionych DPS: w Częstochowie z ul. Wesołej, Kontkiewicza i ul. Wieluńskiej oraz z Poraja. W tym dniu Pani Dyrektor nagrodziła aktorów dyplomem uznania i prezentami , a licznie zgromadzeni goście gromkimi brawami. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie.
Widowisko sceniczne „Jasełka” to tradycja corocznie kultywowana w naszym Domu.
Dnia 23. 01. 2024 aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” wystąpili przed gośćmi z Banku PKO, innymi Mieszkańcami oraz personelem naszego Domu. Piękna scenografia, stroje, doskonała gra aktorska naszych artystów oraz wspólnie z publicznością odśpiewane kolędy stworzyły wspaniałą atmosferę upamiętniającą dzień narodzenia Jezusa Chrystusa. Dzięki naszym aktorom przypomnieliśmy sobie, także o niełatwej drodze życia Marii i Józefa do momentu przyjścia na świat ich syna, a naszego Zbawiciela. Przedstawienie było bardzo pozytywne odebrane przez publiczność za co dziękują aktorzy i pracownicy.
Po zakończeniu występu nastąpił moment wręczenia prezentów dla wszystkich Mieszkańców naszego Domu sponsorowanych przez darczyńców z Banku PKO. Serdecznie Dziękujemy!!!
Wigilię Świąt Bożego Narodzenia Mieszkańcy spędzili jak co roku w rodzinnej i domowej atmosferze. Elegancko ubrani zasiedli do wspólnego stołu, aby podzielić się opłatkiem, spożyć kolację wigilijną i zaśpiewać kolędy Bożonarodzeniowe.
Mikołajki to święto szczególnie wyczekiwane przez naszych Mieszkańców.
6 grudnia wszyscy Mieszkańcy wraz z personelem zebrali się na świetlicy naszego Domu.
Czas oczekiwania na przybycie Świętego Mikołaja umiliło nam przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez Grupę Teatralną „Minutka”. W tym roku była to bajka pt. „Królowa śniegu”, po której wszyscy Mieszkańcy zaprosili Mikołaja. Dziadek Mróz w asyście Aniołów bardzo hojnie obdarował naszych Panów. A oni podziękowali mu najlepiej jak tylko potrafili: recytując wiersze, śpiewając piosenki, czasem uśmiechem , ale szczerym i prosto z serca, bo był to dzień spełniających się marzeń.
23 listopada odbyła się w naszym Domu Zabawa Andrzejkowa. Tym razem mieliśmy zaszczyt gościć Mieszkańców wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionych DPS w Częstochowie: z ul. Wesołej i Kontkiewicza oraz z Poraja. Wszyscy doskonale bawili się do wieczora w prawdziwej Andrzejkowej atmosferze. Przy muzyce zespołu „Ygrek” tańczyli, zawierali nowe przyjaźnie, a w wolnej chwili mogli skorzystać z tradycyjnych Wróżb Andrzejkowych z kart i z wosku.
Podczas trwania imprezy funkcjonował bufet, który serwował słodkości i napoje. To była bardzo udana zabawa.
Dnia 10 listopada wspólnie z naszymi Mieszkańcami świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Z tej okazji aktorzy z grupy teatralnej „Minutka” zaprosili swoich kolegów i personel na Akademię przygotowaną w hołdzie Polakom walczącym o wolność naszej Ojczyzny. Artyści poprzez krótki rys historyczny, recytację wierszy i wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych przypomnieli nam jaką drogę przebyła Polska i Polacy w drodze ku wolności.
Leon Wyczółkowski, brat Albert, 1934 r.
Powinno się być dobrym jak chleb;
powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole,
z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.
Brat Albert Chmielowski.
Bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła.
Brat Albert Chmielowski.
Św. brat Albert Chmielowski